- Bayer Árpi
Hogyan kávézz profin? 5 tipp konferenciákra
Frissítve: 2019. szept 23.
Gyakran elhangzik a bűvös mondat ezeken a konferenciákon:
A konferencia legfontosabb része a kávészünet.
"Persze, a kávészünet - hiszen ekkor végre unalmas előadások helyett ingyen kaja vár." "Persze, a kávészünet, amikor egyedül szürcsölgetem a kávémat a sarokban, és várom, hogy valaki esetleg megszólítson. De inkább mégse..."
Ha neked is az ingyen kaja és a kínos találkozások (elkerülése) jut eszedbe a kávészünetről, akkor ez a poszt neked szól! Én tartoztam mind a két csoportba, aztán rájöttem, hogy sokkal hasznosabb dolgokra is lehet fordítani ezt az időt. Röviden: az, hogy milyen utat jársz be, milyen lehetőségeid vannak, gyakran azon múlik, hogy kiket ismersz. Ezeket az ismertségeket itt, konferenciák kávészünetében lehet megkötni.
Előrebocsátanám: nincs tuti receptem. Nem egyszerű ezt az időt jól felhasználni, gátakat kell legyőzni ahhoz, hogy továbblépjél.
1. Keress ismerőst!
A legjobb olyannal találkozni, akit már ismersz. Nyugodtan köszönj oda akkor is, ha mással beszélget, lehet, hogy te is be tudsz kapcsolódni!
Ez csapda is lehet: amíg az ismerőseiddel csevegsz, fontos beszélgetésekről maradhatsz le. Legyél nyitott!
2. Keress témát!
Egy valamira való konferencián ott lapul előtted: közösen meghallgattatok pár előadást, elvileg elsősorban ezek miatt jöttetek. Tovább lehet őket gondolni, véleményt formálni róluk, és kérdezni az előadótól. (Igen, az előadót is megkeresheted, ha releváns a kérdésed-hozzászólásod!)
3. Keresd meg a "fórumot"!
"Passzív dohányos vagyok" - mondom néha. A társaság miatt megyek, és csak a füstöt szívom, a cigit nem. Vannak helyek, ahol könnyedebb a beszélgetés. Egy helyen vagytok, és pont mindenki ráér beszélgetni. Ilyen lehet a sor a pogácsához, vagy a akár a mosdóhoz, és akkor már összeköt Titeket a közös cél is. Itt is tudsz kezdeményezni!
Van, hogy egy nagyobb beszélgetésbe csöppensz. Ezekből úgy is lehet profitálni, ha alig szólsz hozzá, bátran állj be a körbe!
4. "Fura arc" helyett "kolléga"
Az "fura arc" és a "kolléga" kategóriába pillanatok alatt belepakoljuk az embereket. Ne kerülj az előbbibe, mert nehéz kimászni belőle! Bátran szólíts meg bárkit, de a témád, felvetésed legyen releváns és lényegre törő! Néhány tipp:
Ne magadról kezd el mesélni! ("Feljöttem Pestre állásinterjúra, és kiraboltak, úgyhogy most...." Ez rendszerint nem jó kezdés, akármilyen megindító a sztori.)
Fogalmazz meg véleményt! ("-Neked hogy tetszett az előadás?" - "Huhh, mi ez vizsgáztatás?" - jöhet a reakció. Keresd meg azt, amihez szabadon, ismeretlenül is lehet viszonyulni!)
Adj, ne csak kapj! Tegyél hozzá gondolatot, ne faggass egy általad kijelölt új ismerőst.
5. Ne ess kétségbe!
Van, hogy ez nem a te társaságod, jönnek a fejeben az ötletek, vagy csak simán most inkább introvertált kedvedben vagy. Ez is teljesen rendben van. Szippants friss levegőt, szellőztesd ki az agyad, nézd át a programfüzetet, vagy olvasgasd a telefonodon az Open History blogját!
A napokban zajlanak az OTDK konferenciák. Sok sikert az előadóknak!
Ha Te is előadsz, tedd profin! Ebben a bejegyzésben 5 pontban a profi prezikről van szó.